MDC Lab Coats

Gallery

research team cellular neuroscience

August 2014

August 2014
left to right:
Solveyg Blanke, Vera Heineman, Martin Mersch, Birgit Jarchow, Johannes Kraft, Nina Schwendiger, Nadine Scharek, Vitali Matyash, Anais Djodari-Irani,
Michaela Seeger-Zografakis, Laura Maria Korvers, Frank Szulzewsky, Marina Matyash, Helmut Kettenmann, Felipe de Almeida Sassi, Stefanie Korthals,
Nadine Richter, Petya Georgieva, Daniele Mattei, Regina Piske, Feng Hu, Masataka Ifuku, Meyer, Niklas, Le Dong, Stefan Wendt, Susanne Wolf, Darko Markovic,
Sophie Neuber, Hans Lucius, Meino Gibson, Moheb Ghobrial

left to right:

Solveyg Blanke, Vera Heineman, Martin Mersch, Birgit Jarchow, Johannes Kraft, Nina Schwendiger, Nadine Scharek, Vitali Matyash, Anais Djodari-Irani,

Michaela Seeger-Zografakis, Laura Maria Korvers, Frank Szulzewsky, Marina Matyash, Helmut Kettenmann, Felipe de Almeida Sassi, Stefanie Korthals,

Nadine Richter, Petya Georgieva, Daniele Mattei, Regina Piske, Feng Hu, Masataka Ifuku, Meyer, Niklas, Le Dong, Stefan Wendt, Susanne Wolf, Darko Markovic,

Sophie Neuber, Hans Lucius, Meino Gibson, Moheb Ghobrial

April 2012

April 2012
1st row (left to right):
Petya Georgieva, Leonid Heidt
2nd row:
Maria Panell, Min-Chi Ku, Daniele Mattei, Nadine Richter, Maria Almut Meier, Kristin Stock, Adriana Rocha, Katyayni Vinnakota,
Meino Alexandra Gibson, Tanja Butzek, Vera Heinemann, Helmut Kettenmann
3rd row:
Julia Parnis, Susanne Wolf, Regina Piske, Ignacio Delgado, Brigitte Gerlach, Birgit Jarchow, Vitali Matyash, Clemens Webert,
Feng Hu, Christiane Nolte, Frank Szulzewsky, Nicole Compart, Rüdiger Fischer

1st row (left to right):

Petya Georgieva, Leonid Heidt

2nd row:

Maria Panell, Min-Chi Ku, Daniele Mattei, Nadine Richter, Maria Almut Meier, Kristin Stock, Adriana Rocha, Katyayni Vinnakota,

Meino Alexandra Gibson, Tanja Butzek, Vera Heinemann, Helmut Kettenmann

3rd row:

Julia Parnis, Susanne Wolf, Regina Piske, Ignacio Delgado, Brigitte Gerlach, Birgit Jarchow,  Vitali Matyash, Clemens Webert,

Feng Hu, Christiane Nolte, Frank Szulzewsky, Nicole Compart, Rüdiger Fischer

January 2010

January 2010
1st row (left to right):
Britta Morich, Magdalena Steiner, Stefanie Seifert, Marta Maglione, Tanja Butzek, Cecilia Nicoletti, Karin Heufelder, Adriana Rocha, Julia Parnis
2nd row:
Helmut Scherzer, Rüdiger Fischer, Min-Chi Ku, Meino Alexandra Gibson, Helmut Kettenmann, Vera Heinemann, Regina Piske, Kristin Stock,
Larisa Bulavina, Nadine Scharek, Rainer Glaß, Birgit Jarchow, Anika Bick-Sander
3rd row:
Paul Bartels, Grietje Teßmann, Bruno Benedetti, Clemens Webert, Christiane Nolte, Brigitte Gerlach

1st row (left to right):

Britta Morich, Magdalena Steiner, Stefanie Seifert, Marta Maglione, Tanja Butzek, Cecilia Nicoletti, Karin Heufelder, Adriana Rocha, Julia Parnis

2nd row:

Helmut Scherzer, Rüdiger Fischer, Min-Chi Ku, Meino Alexandra Gibson, Helmut Kettenmann, Vera Heinemann, Regina Piske, Kristin Stock,

Larisa Bulavina, Nadine Scharek, Rainer Glaß, Birgit Jarchow, Anika Bick-Sander

3rd row:

Paul Bartels, Grietje Teßmann, Bruno Benedetti, Clemens Webert, Christiane Nolte, Brigitte Gerlach

2004                                                                                                                                                       

2004
1st row (left to right):
Christiane Grass, Joo-Hee Wälzlein, Juliana Bentes-Hughes, Ulrike Pannasch, Jochen Müller, Antje Heidemann, Liping Wang, Susann Härtig, Helmut Kettenmann
2nd row:
Birgit Jarchow, Brigitte Haas, Hannes Kiesewetter, Rainer Glaß, Sören Markworth, Susanne Arnold, Katrin Färber, Christiane Nolte
Missing members:
Carola Schipke, Male Friedrich-Freksa, Darko Markovic, Daniel Reyes-Haro, Geselle Cheung


1st row (left to right):

Christiane Grass, Joo-Hee Wälzlein, Juliana Bentes-Hughes, Ulrike Pannasch, Jochen Müller, Antje Heidemann, Liping Wang, Susann Härtig, Helmut Kettenmann

2nd row:

Birgit Jarchow, Brigitte Haas, Hannes Kiesewetter, Rainer Glaß, Sören Markworth, Susanne Arnold, Katrin Färber, Christiane Nolte

Missing members:

Carola Schipke, Male Friedrich-Freksa, Darko Markovic, Daniel Reyes-Haro, Geselle Cheung

September 2002                                                                                                                              

September 2002
1st row (left to right):
Helmut Kettenmann, Liping Wang, Einat Souli, Bärbel Girresch, Christiane Grass, Carola Schipke, Meino Gibson, Anja Hoffmann, Katrin Räbel, Füsun Usku,
Vera Heinemann, Volker Horvat
2nd row:
Susanne Arnold, Susanne Heiter, Michael Berlin, Vitaly Filipov, Brigitte Haas, Antje Heidemann, Alexander Brandt, Birgit Jarchow, Christiane Nolte,
Sabine Wolf, Sanja Pavlovic, Brigitte Gerlach, Oliver Peters, Katrin Färber, Darko Marcovic


1st row (left to right):

Helmut Kettenmann, Liping Wang, Einat Souli, Bärbel Girresch, Christiane Grass, Carola Schipke, Meino Gibson, Anja Hoffmann, Katrin Räbel, Füsun Usku,

Vera Heinemann, Volker Horvat

2nd row:

Susanne Arnold, Susanne Heiter, Michael Berlin, Vitaly Filipov, Brigitte Haas, Antje Heidemann, Alexander Brandt, Birgit Jarchow, Christiane Nolte,

Sabine Wolf, Sanja Pavlovic, Brigitte Gerlach, Oliver Peters, Katrin Färber, Darko Marcovic

2001

                                                                                                                                           

2001
1st row (left to right):
Helmut Kettenmann, Meino Gibson, Elena Kolotuschkina, Sanja Pavlovic, Carola Schipke, Angelika Rappert, Gerda Müller, Silke Fleischhauer,
Anja Hoffmann, Madlen Driesdner
2nd row:
Jenny Pech, Michael Olma, Clemens Boucsein, Horst Kagelmaker, Uwe-Karsten Hanisch, Susanne Arnold, Wolfgang Kresse, Birgit Jarchow,
Susanne Kuhn, Christiane Nolte, Robert Zacharias, Jörg Baldauf, Vitaly Filipov, Hans Lucius, Stefanie Korthals

1st row (left to right):

Helmut Kettenmann, Meino Gibson, Elena Kolotuschkina, Sanja Pavlovic, Carola Schipke, Angelika Rappert, Gerda Müller,  Silke Fleischhauer,

Anja Hoffmann, Madlen Driesdner

2nd row:

Jenny Pech, Michael Olma, Clemens Boucsein, Horst Kagelmaker, Uwe-Karsten Hanisch, Susanne Arnold, Wolfgang Kresse, Birgit Jarchow,

Susanne Kuhn, Christiane Nolte, Robert Zacharias, Jörg Baldauf, Vitaly Filipov, Hans Lucius, Stefanie Korthals

2001
1st row (left to right):
Frank Kirchhoff, Clemens Boucsein, Anke Witting, Anja Hoffmann, Katharina Mertsch, Vitaly Matyash
2nd row:
Carola Schipke, Gerrit Fleige, Christiane Grass, Christiane Nolte, Georg Häusler, Angelika Rappert, Michaela Kernekewisch, Wolfgang Kresse,
Vitaly Filipov, Silke Fleischhauer, Daniel Sirtes


1st row (left to right):

Frank Kirchhoff, Clemens Boucsein, Anke Witting, Anja Hoffmann,  Katharina Mertsch, Vitaly Matyash

2nd row:

Carola Schipke, Gerrit Fleige, Christiane Grass, Christiane Nolte, Georg Häusler, Angelika Rappert, Michaela Kernekewisch, Wolfgang Kresse,

Vitaly Filipov, Silke Fleischhauer, Daniel Sirtes