MDC Lab Coats

Previous members

Our team

Previous members                                                                                            Current members

   
Claudia Abraham
Kathrin Andrich
  Iris Apostel-Krause
Anup Arumughan (PhD student, 1210.1)
Vinayagam Arunachalam
  Jennifer Doreen Augsten
Katrin Bagola
Bianca Bauer
Simon Berberich(Master student f. Anne Steinhof bis 30.06.2016, 1007)
  Annaporna Bhat
Jan Bieschke
Malla Bimalla(Trainee f. A. Böddrich, 1.26, Nepal, Neurocure Neuroscience)
Nicole Bock
Svenja Bolz (Bachelor student f. A. Böddrich, 1202)
Anne Borowski
Lamia Bouguerne (Master student f. A. Prigione, 1203)
Yacine Bounab
Anja Briese
Raul Bukowiecki (PhD student f. A. Prigione, 1210.2)
Alexander Buntru (Scientist, 1.21)
  Anne Busch
Branca Cajavec
Irene Carod
  Laura Benitez Casanova
Gautam Chaurasia
Ina Dieckmann
Nea Dierolf(Master student f. P. Trepte, 1.21)
Franziska Dinter (Master student f. A. Prigione, 1203)
Christin Donner
Ulrike Drewes
Anja Dröge
Dagmar Ehrnhöfer
  Thomas Ehrnhöfer
Sabine Engemann
  Figen Ertas
Claudia Eulenberg
Maik Faltysek
Claudia Felsch
  Christian Fink
  Leonhard Fister
Raphaele Foulle
Ralf Friedrich
Anja Fritzsche
Matthias Futschik
Klaus Genser
Heike Göhler
Gerlinde Grelle(Engineer, biotechnologist, 1202)
Saskia Gressel
Nicole Groenke
Mirjam Groh(Praktikantin for Christopher Secker, 1006)
  Anja Guhra
Stephanie Haase
  Ulrike Hagen
Anne Hahmann(TA trainee, azubi, f. P. Trepte, 1.08)
Anna Happe-Kramer
  Renate Hasenbank
Regine Hasenkopf(Master student f. A. Buntru, 1.07)
Antje Haug
Denise Heidler (Praktikantin (TA-Azubi) f. Prigione/Mlody, 1203)
  Michael Henriksen
Martin Herbst
Christin Hesse
Sheila Hoffmann
Sabine Horn
Inna Hoyer
Ulrike Hübner
Melanie Humpenöder (Student assistant f. A. Böddrich bis 31.5.16, 1.08)
Manuela Jacob
  Philipp Jäger
  Marina Jahns
Isabelle Jansen (Master student f. Anne Steinhof, 1007)
Sha Jin
  Carmen Judis
Ronny Kalis
Sedef Karayel(Master student f. A. Prigione, 1203)
  Stefanie Kasper
Tina Kausel
Kaymak
Birgit Kersten
Christopher Kessler (Trainee f. A. Böddrich, 1.07)
Sylvia Kietzmann
Loni Klaus (Master student f. A. Buntru, 1007)
Daniela Kleckers
Maria Knoblich
Young-In Ko (PhD student, 1006)
Matthias Könn
Susanne Köppen
Marja Kornhuber (Master student f. Anup, 0285)
Susanne Kostka
Manuel Krispin
  Sylvia Krobitsch
Sabrina Kruse (Engineer f. Philipp Trepte, 1.21)
Maciej Lalowski
  Hans Lehrach jr.
  Iva Lelios
Megan Leong (Master student f. A. Prigione, 1203)
  Anna Lewandowski
Rahel Lewin(Praktikantin f. A. Prigione, 1203)
  Elena Lucas
  Barbara Lucke
  Melanie Manzke
Phoebe Markovic
Stefan Maul
Sonia Mazzitelli
Benjamin McMahon (Trainee f. A. Buntru, 1.21(?))
Sascha Mintzlaff
Angeli Möller
Annekathrin Möller
Katja Mühlenberg
Eva-Christina Müller
Stanley Myers O’Mulloy (Intern (pupil), div. rooms)
Sandra Neuendorf
  Cecilia Nicoletti
  Julia Niepelt
Anna Norton
  Yetunde Odunsi
Albrecht Otto
  Inken Padberg
Christine Petersen
Spyros Petrakis
Vanessa Pfiffer
Maria Lucia Pigazzini (Master student f. S. Kostova, 1202)
Stephanie Plassmann
Pablo Porras Millan
Anita Pras (Collaboration from Ellen Nollen, 1.21)
Ellen Ramminger
Tamas Rasko
Kirstin Rau
Susanne Rautenberg
Alexandra Redel(Technical assistant, 1204)
Sean-Patrick Riechers
  Uli Rockenbauch
Susanne Rohn
Eugenia Rojas
Maxi Rothbart
  Dana Rotte
Jenny Russ
  Natalja Rutz
Linda Salzwedel
Maria Saßning(Master student f. A. Böddrich, 1.06.01)
  Kati Scharf
Franziska Schiele
Franziska Schindler (PhD student, 1006, 0282.1)
Michael Schmidt
Vera Schmiedel(12 weeks trainee f. A. Buntru, 1.21)
Stefanie Schneider
Anke Schönherr
Eileen Schormann
Nadja Schräpel (Master student f. A. Böddrich, 1202, 1.08)
Herwig Schüler
Margitta Schümann
Paul Schultze-Motel
Sabrina Schulz
  Erik Schweitzer
Derya Sen
  Leticia Serra
  Maliha Shah
Luke Southan (Praktikant f. Prigione, 1203)
Silke Spading
Selma Staege (Master student f. A. Prigione, 1203)
Uli Stelzl
  Kerstin Stemmer
Kathrin Stilz (Gastaufenthalt bis 11.3.16)
Nadine Strempel (PhD student, 1.24)
Sarah Stricker
Martin Strödicke
Jaana Suopanki-Lalowski
  Bernhard Suter
Babila Tachu
Anne Tempelmeier (Master student f. Philipp Trepte, 1.21)
Pallavi Thaore
Lasse Thiem
Anke Thieme
Jan Timm
Engin Toksoez
Julia Ucar (Trainee f. A. Buntru f. 1 Monat, 1.21)
Patrick Umbach
  Jose Miguel Urquiza
Tobias Vöpel (Arbeitet f. drei Wo. an Projekt m. A. Steinhof, 1006)
Stephanie Wälter
Anne Wagner
Lia Walcher (Praktikantin f. A. Prigione, 1203)
Jacqueline Walter
Katja Welsch
  Carsta Werner
Lindsay Willmore
Sascha Wiswedel
  Heike Wobst
Uwe Worm
Sargon Yigit
Oleksandr Zabiegalov (Master student f. A. Prigione, 1203)
  Jana Zielinski